SŁUŻBA LITURGICZNA

Spotkania:

 

Ministranci - środy g. 17.00

Kandydaci na ministrantów: czwartki g. 16.00

 

Liturgiczna Służba Ołtarza

 

Najczęściej gdy szukamy skąd pochodzi dany wyraz najlepiej sięgnąć do języka łacińskiego. Tak samo będzie w przypadku słowa ministrant. Termin łaciński ministrare oznacza „służyć, pomagać”.

Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej. A zatem ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Eucharystii i podczas innych nabożeństw liturgicznych.

Sama służba wymaga czasami od nas naprawdę bardzo wiele wyrzeczeń, ale mamy taką świadomość że służymy samemu Bogu i ludziom i ta świadomość nas umacnia. Każdy z nas mimo tego że koledzy nieraz nas wyśmiewają jest naprawdę bardzo dumny z tego co robi. Poprzez naszą służbę możemy być bliżej Chrystusa, wzrastać przy Nim, służyć Mu: nosić określone przedmioty, przygotowywać dary, dzwonić dzwonkami i co najważniejsze czytać Słowo Chrystusowe.

Dla nas bycie w Liturgicznej Służbie Ołtarza jest bardzo wielką radością, bo przez swoją służbę ukazujemy, że każde nabożeństwo jest nie tylko sprawą kapłana lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych.

Każdy zawód, czy stan ma swojego patrona. Tak samo jest z ministrantami, którym to patronują święty Dominik Savio i święty Tarsycjusz.

 

Święty Dominik Savio 

 

Urodzony we Włoszech, w roku 1842. Żył zaledwie 15 lat, ale zdążył osiągnąć wysoki stopień świętości. Był uczniem świętego Jana Bosko, który kochał go jak syna. W siódmym roku życia przystąpił do I Komunii Świętej. Chcąc pomóc świętemu Janowi w jego pracy misyjnej, zorganizował towarzystwo pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP.

Pomimo, że życie świętego Dominika płynęło w ubóstwie, pracy i cierpieniach przepełniała go radość. Jest prawdziwym wzorem dla młodzieży. Pewnego razu napisał do przyjaciela: „Tu, na ziemi, świętość polega na tym, aby być stale radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki”. Zmarł 9 marca 1857 roku.

 

Święty Tarsycjusz

 

Święty Tarsycjusz był młodym Rzymianinem, akolitą, należącym do otoczenia papieża Stefana I, za czasów cesarza Decjusza. Odważnie zanosił Komunię Świętą do skazanych na śmierć chrześcijan przebywających w więzieniach. Pewnego dnia, gdy szedł z Najświętszym Sakramentem w kierunku więzienia napadła go grupa pogańskich rówieśników, zaciekawionych tym, co on niesie z taką troską. Ponieważ bardzo tego bronił, usiłowali zmusić go biciem i obrzucili kamieniami, aby pokazał im co niesie. Z pomocą nadszedł mu żołnierz rzymski, Kwadratus, chrześcijanin. Przepędził napastników, jednak chłopca nie dało się już uratować. Zmarł wkrótce z upływu krwi, na skutek odniesionych ran w obronie Chrystusa. Ciało świętego „Męczennika Eucharystii” chrześcijanie pochowali ze czcią w katakumbach świętego Kaliksta.

Kościół wskazuje nam tych dwóch młodych ludzi jako wzór do naśladowania, a my prosimy o modlitwę, abyśmy potrafili i nie bali się całkowicie oddać Bogu tak jak nasi „niebiescy przyjaciele”.W naszej parafii wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza skupia ok. 35 osób – od kandydatów na ministrantów do lektorów i ceremoniarzy.

Ministranci raz w tygodniu spotykają się z księdzem opiekunem, aby formować swoją duchowość i pogłębiać wiedzę liturgiczną. Poza tym starsi uczestniczą w kursie lektorskim organizowanym przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej.

 

Ministranci naszej parafii postępują według następujących zasad: 

 

Kochamy Boga i dla Jego chwały wzorowo spełniamy swoje obowiązki służymy Chrystusowi w ludziach zwalczamy swoje wady i pracujemy nad swoimi charakterami rozwijamy w sobie życie Boże poznajemy liturgię i żyjemy nią chcemy wszędzie wnosić prawdziwą radość chcemy zdobywać kolegów dla Chrystusa staramy się być pilni i sumienni w nauce i pracy modlimy się za naszą Ojczyznę i chcemy służyć jej rzetelną pracą Spotykając się przy ołtarzu, w salce, czy na wspólnych wyjazdach widzimy, że w naszej wspólnocie zawiązują się także przyjaźnie między nami. Możemy zawsze na siebie liczyć, bo naszym wspólnym „Mianownikiem” jest On – Jezus Chrystus…

Jeśli jesteś chłopcem, młodzieńcem, prawdziwym mężczyzną? Wierzysz w Pana Boga i prawdziwie Go kochasz? Masz skończone 8 lat? Szukasz najlepszego sposobu na życie i najwspanialszej przygody? Szukasz super kolegów i prawdziwych przyjaciół? Chcesz należeć do elitarnej grupy MINISTRANTÓW naszej parafii? To nie siedź w domu, nie zastanawiaj się długo, nie zamulaj przed komputerem i na necie, i przestań się bać!!!

 

PRZYJDŹ NA MSZĘ ŚWIĘTĄ W NIEDZIELĘ I ZGŁOŚ SIĘ DO ZAKRYSTII.

 

Zapraszam, Pan Jezus czeka na ciebie! Ks. Mirosław Barański opiekun LSO

 

ul. Kościelna 2, Turobin

Kancelaria 

Parafia św. Dominika w Turobinie